Stručnjak za strane super sorte i nagrađivani maslinar Toma Makjanić u ovome broju predstavlja Barneu, novu izraelsku super sortu
Barnea je izraelska super sorta. Radnog naziva „K-18“ ona je životno remek-djelo jednog od najpoznatijih maslinarskih genija svijeta, danas nažalost pokojnog profesora emeritusa Shimona Laveea. Prof. Shimon Lavee bio je ugledni svjetski znanstvenik iz područja maslinarstva, a radio je kao predavač na Sveučilištu u Jeruzalemu i kao istraživač na Institutu Volcani u Beit Daganu.
Ondje je dugo godina radio i na području oplemenjivanja iz čijeg se rada razvila Barnea. Za vrijeme svog istraživačkog rada primarni fokus mu je bilo skraćivanje juvenilne faze uzgoja masline, usavršavanje navodnjavanja „kap na kap“ i razvoj novih super sorti maslina. Prof. Lavee je tražeći plemke za navrćanje igrom slučaja naišao na stablo Barneae u pokrajini Kadesh Barnea na granici pustinje Sinaj i Izraela.
Uzgoj ove sorte u Izraelu zastupljen je sa oko 10 posto, a najveći dio nasada nalazi se na jugu zemlje. Zbog vrlo visoke prilagodljivosti na uzgoj u pustinjskim područjima, njezine otpornosti, kvalitete ulja i drugim kvalitetama, ova sorta se brzo proširila po svijetu te je danas imamo u velikom broju u Australiji (stigla 1997. godine), Novom Zelandu (stigla 1995. godine), Argentini, Peru, Čileu i drugim zemljama…
Barnea je relativno nova sorta i za razliku od sorti koje su tisućama i stotinama godina u uzgoju ona do sada nije razvila sinonime. Poznata je i po svome radnom imenu „K-18“.
Barnea ima rani ulazak u rodnost. Zbog visoke produktivnosti potrebna je značajna rezidba ako se uzgaja radi stolnih maslina kako bi se postigla zadovoljavajuća veličina plodova. Nema alternativne rodnosti. Koristi se kao uljarica i kao stolna maslina za konzerviranje.
Prava uljarica
Proizvodnja maslinova ulja po hektaru može premašiti 2500 kg sa oko 15.000 kg ploda
Ulomak iz novog broja časopisa Maslinar br. 79