„Zemlja je budućnost“ – izjava je Mate Vekića, poduzetnika koji je svoju prvu maslinu zasadio s navršenih 75 godina. Danas te riječi dobivaju posebno značenje.
Prvi koraci ove uspješne maslinarske obitelji poduzeti su 1994. godine, kada je Mate Vekić podigao maslinik u Zambratiji, počeo graditi modernu uljaru i proizvoditi maslinovo ulje vrhunske kakvoće. Ljubav prema maslinarstvu Mate je prenio i na svoju kćer Aleksandru Vekić, koja od 2009. godine nastavlja provoditi očevu viziju i brinuti o trenutno 27.000 stabala različitih sorti rasprostranjenih na 70 hektara. Od samih početaka Vekići prakticiraju ekološki održiv uzgoj, što potvrđuje oznaka „ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje“.
Svake godine masline se tijekom dana ručno beru, te se potom iste večeri prerađuju u uljari Mate Aleksandra Vekić, čime se jamči izvornost ulja. Uljara je opremljena najsuvremenijim uređajima. Od sorti, najzastupljenije su Frantoio, Leccino i Pendolino. U posljednje vrijeme posebna se pažnja pridaje i autohtonim istarskim sortama Buži, Istarskoj bjelici i Karbonaci.
Maslinovo ulje i maslinik Aleksandre Vekić proglašeni su najboljima na svijetu u najprestižnijem međunarodnom maslinarskom vodiču Flos Olei 2023. Sa osvojenih 99 bodova, ulje MATE je najviše ocijenjeno među hrvatskim uljima!
Najnagrađivanije ulje je Timbro Istriano intenzivne bistre zlatnožute boje sa zelenim nijansama, koje se dobiva od sorte Frantoio. Miris ulja prožet je biljnim naznakama artičoke i aromatičnim notama metvice, ružmarina i kadulje, a okus je kompleksan s aromom crnog papra i badema. Gorčina i pikantnost jasno su izražene. Konzumacija ovog maslinovog ulja preporuča se uz bruschette s rajčicama, juhu od ječma, salatu od artičoke, mariniranu tunu, tjesteninu s mesom, hobotnicu, pečeno crveno meso i tvrdi sir.
Rijetko gdje možete probati najbolje maslinovo ulje u najboljem masliniku na svijetu, stoga nemojte propustiti priliku posjetiti imanje u Zambratiji i doživjeti sve ono čemu se svjetski stručnjaci iz maslinarstva već godinama dive!
Foto: Mate Olive Oil
Piše: Karla Karabatić