Krajnje vrijeme za sadnju
Više nemamo što čekati, sada je krajnje vrijeme za posaditi masline posebno na otocima i u priobalju. No ako to još niste učinili, a želite, evo još nekoliko savjeta, pa ako ne za ovu godinu, a ono za dogodine. Položaj je jako važan čimbenik uspješnog uzgoja maslina, a najpovoljniji su položaji na blago nagnutim padinama do 15 posto nagiba okrenutim prema moru, ali koji nisu izloženi udarima olujnog vjetra. Položaji u dolinama – docima nisu povoljni zbog veće relativne vlage zraka, magle, posolice i drugog. Na izabranim blago nagnutim padinama najvažnije je izgraditi potporne zidove, suhozide, podzide i gomile, a koji će nam olakšati rad u masliniku, a i ono malo zemlje neće nam «bježati» iz maslinika.
Suho vrijeme za rezidbu
Vjerojatno ste već počeli s rezidbom, posebno oni koji imaju mnogo stabala, naravno da treba nastaviti i iskoristiti svaki lijepi dan za rezidbu. Mnogi su skloni tvrdnji da su ovaj mjesec i tri njegove bure idealno vrijeme za pomlađivanje iz debla ili rezidbu osnovnih grana, u svakom slučaju već je prošla opasnost od leda na priobalju. Kada krećemo u pomlađivanje, isto kao i kod navrtanja uvijek izaberemo suho vrijeme, a naši stari bi rekli i mlad mjesec. Preporučujem pomlađivanje iz debla i grana na svim stablima koji imaju zdravo deblo, ali je u krošnji došlo do poremećaja. Visinu ili mjesto reza određuje obično vijenac guka na deblu, koje se prepili iznad vijenca guke, ali nipošto ne na visini manjoj od 70 centimetara od tla, jer bi izdanci iz guke ili panja prevladali one iz debla.
Zaštita od paunovog oka
Početkom mjeseca, ali obavezno nakon rezidbe, provodi se zaštita protiv paunovog oka, uglavnom fungicidima na osnovi bakra. Paunovo oko je najraširenija gljivična bolest na maslini. Simptomi su vidljivi na listu koji najčešće napada. Na licu lista javljaju se mrlje, koje su u početku napada tamno zelene boje, uljaste i sjajne. U kasnijem razdoblju oko mrlje se uočava žućkasti prsten, a daljnjim razvojem bolesti mrlje postaju crne boje i prekriju cijeli list. Gljivica je prisutna na maslini tijekom cijele godine, ali do glavne zaraze dolazi u jesen i početkom zime, kada su listovi mokri uslijed kiše, a još uvijek visoka temperatura pogoduje razvoju bolesti. Znakovi zaraze na lišću, zimi su slabo vidljivi, ali zato u proljeće zaraza se javlja s novim listovima, a listovi otpadaju sve do ljeta. Tijekom ovog mjeseca maslinu treba zaštititi i protiv napada štitastih ušiju (mediča) koji sišu sokove na granama masline i na taj način dovode stablo do iscrpljenosti i loše kondicije, baš upravo kada treba cvjetati. Za suzbijanje ušiju koristi se crveno ulje.
ZA EKOLOŠKE MASLINARE
Svako zdravo i plodno tlo u masliniku obiluje velikim brojem mikroorganizama, koji su jako značajni za rast i rodnost stabla i zato se iskorjenjivanje korova isključivo obavlja netoksičnim mjerama. Ovi organizmi usitnjuju organsku materiju, luče kalcij i na taj način sljubljuju zemlju s humusom u stabilnu tvorevinu pogodnu za ishranu masline.
Maslinarski paket možete naručiti na sljedećem linku