Kolumnistica Maslinara Nicoletta Balija ističe kako osviješteni maslinari nikako ne bi smjeli zanemariti ulogu bioraznolikosti u svojim maslinicima
Nekad je maslina bilo možda manje, nekad se bralo od studenog do veljace, a danas to obave ovi roboti koji rade i danju i noću. Naravno, ništa nije besplatno, pa tako i komocija i brzina imaju svoju cijenu. Pomor ptica pjevica je potaknuo udruge za zaštitu životinja i ptica da se pobune i da svojim utjecajem uspiju dobiti zakon na svoju stranu. Nije to mala stvar.
Portugalci su uspjeli zakonom zaštititi ptice pjevice od samohodnih tresača maslina. Sada ce šumari i policija nocu obilaziti maslinike i kontrolirati te kažnjavati lovce u tami. Kad si samo predočim da je stroj usisavao sve na što je naišao, a između ostalih insekata i životinjica, i ptice, njih gotovo 2,6 milijuna, pocinjem stavljati te brojke u perspektivu. Nisu to dvije-tri zalutale ptičice, vec sistemsko istrebljenje. I kako ne stati na stranu ptica?
Ako razmislimo o našem sustavu vrijednosti prenesenim na masline, o razlozima zbog kojih je naše ulje iz Hrvatske i Istre vec peti put uvršteno među najbolja ulja na svijetu, sigurno je među njima i činjenica da imamo male proizvođace koji vode brigu ne o svakom hektaru, nego o svakom stablu, i koji su prepoznali važnost bioraznolikosti za održivost poljoprivrede. O tim elementima indirektno ovisi i kvaliteta ulja. I o pticama pjevicama koje nastanjuju naše maslinike i koje se zajedno s nama, a da mi to i ne primjećujemo, bore protiv štetnika: hraneći se njima.
Ulomak iz teksta objavljenog u 65. broju časopisa Maslinar