Novi načini uništavanja maslinove muhe

Stručni suradnik Maslinara dipl.ing. Josip Ražov piše o novim metodama u ekološkoj proizvodnji kojima se maslinova muha može sasvim dobro držati pod kontrolom, pa i potpuno spriječiti u uzrokovanju većih šteta.

Maslinova muha zasigurno je najvažniji štetnik maslina u svim zemljama gdje se maslina uzgaja. U većoj ili manjoj mjeri svake godine uzrokuje štete. Štete se očituju u obliku direktnog smanjenja prinosa kada “crvljivi” plodovi otpadaju ili nisu za preradu, i u obliku lošije kvalitete ulja jer ulje dobiveno iz “crvljivih” plodova ima povećane vrijednosti slobodnih masnih kiselina, povećan peroksidni broj, smanjene vrijednosti polifenola i loše organoleptičke osobine.

Privuci i ubij

Nekad su se koristile različite metode i različiti insekticidi za suzbijanje muhe. Maslina je kultura kod koje je vjerojatno najbolje udomaćen princip “privuci i ubij” ili “attract and kill”. Danas u ekološkoj proizvodnji postoje metode kojima se maslinova muha može sasvim dobro držati pod kontrolom, pa i potpuno spriječiti u uzrokovanju većih šteta. Metoda je nekoliko, a najbolja strategija je kombinacija više metoda.

Metodu korištenja lovki s feromonima i atraktantima naši proizvođači već i poznaju pa i koriste. Žute ploče ili improvizirane plastične boce uz dodatak Buminala i insekticida upravo su lovke s atraktantima. Međutim, danas na tržištu postoje noviji poboljšani tipovi lovki s feromonima, atraktantima ili oboje, koje se vrlo uspješno koriste u svrhu praćenja i registracije muhe, ili u svrhu suzbijanja metodom masovnog ulova. Na tržištu su dostupni sljedeći tipovi:

Lovka EcoTrap, već je dobro poznata lovka na našem tržištu. Sadrži vrećicu natopljenu deltametrinom i feromon. Postavlja se na svako stablo po jedna lovka ako se radi o većim stablima, odnosno jedna lovka na svaka dva stabla ako su stabla nešto manja. Ova lovka može se koristiti samo za suzbijanje, ne i za praćenje muhe.

Žute ploče

Lovka Csalomon PAL, u osnovi je dobro poznata žuta ploča koja se može koristiti za praćenje i registraciju muhe. Za ovu svrhu dovoljno ih je postaviti 2 do 5 u maslinik prosječne veličine oko 100 stabala i redovno očitavati. Ova lovka vjerojatno će se pojaviti u varijanti s feromonom čime bi njezino djelovanje višestruko poraslo te bi se mogla postavljati i u manjem broju. Koristi se za praćenje i registraciju muhe. Može se koristiti i za masovno suzbijanje, ali zbog ljepljive površine nešto je manje praktična za ovu namjenu.

Lovka Magnet Oli, jedina je lovka koja kombinira atraktant i feromon. Radi se o kartonu trokutastog oblika koji se pričvrsti oko grane u krošnju masline. Karton je natopljen deltametrinom, a postavlja se u kompletu od tri takve lovke. Dvije sadrže atraktant, a jedna sadrži atraktant i feromon. Po 1 hektaru postavlja se od 100 do 150 lovki, ovisno o pritisku muhe. Na 100 stabala trebalo bi postaviti od 30 do 50 ovih lovki. Ova lovka standard je u suzbijanju muhe u nekim dijelovima Italije gdje se primjena ove lovke proizvođačima subvencionira. S obzirom da su proizvođači udruženi, svatko koristi  potreban broj lovki prema svojoj površini i na koncu se dobije jedan veći areal koji je pokriven lovkama. Što je površina koja je pokrivena lovkama veća, veći je i uspjeh u suzbijanju maslinove muhe ovom metodom.

Ako bi postojalo primjerice desetak maslinika kao u našim uvjetima, a samo jedan maslinar postavi lovke, to može biti i kontraproduktivno jer će praktički privući veću populaciju muhe u svoj maslinik. Međutim, neophodnim udruživanjem, zajedničkim korištenjem lovki već prema svojoj površini i organiziranim pristupom u suzbijanju muhe može se postići izvrstan rezultat. Ovakvim pristupom kroz više godina postiglo bi se i potpuno smanjenje značenja napada muhe. Ovo osobito vrijedi za neke naše manje otoke koji su u prostornom smislu donekle i izolirane sredine pa je metoda još i lakše provediva.

Praćenje i registracija

Lovka Super Track Ala može se koristiti za praćenje i registraciju, ali i za suzbijanje muhe. Radi se o dva nasuprotno postavljena trokutasta plastična dijela u obliku krova. Donja površina je ljepljiva i u pakiranju dolaze tri donje površine kako bi se mogla mijenjati nakon zaprljanja. Jedna lovka uz redovnu zamjenu feromona jednom mjesečno praktički može trajati cijelu sezonu. Ako se koristi za praćenje, dovoljna je jedna do dvije lovke po nasadu, a ako se koristi za metodu masovnog suzbijanja, postavlja se u broju od 30 do 50 lovki po hektaru, odnosno nekih 10 do 30 lovki na 100 stabala. Ovu lovku je dobro kombinirati s prethodnom, lovkom Magnet Oli. Bitno je napomenuti da je feromone koji se isporučuju uz lovku potrebno držati u zamrzivaču, gdje mogu održati trajnost i do dvije godine.

Plod masline izlučuje određene spojeve koji muhu privlače. Odrasli oblik maslinove muhe svojim receptorima registrira te spojeve i na taj način pronalazi plod u koji će odložiti jaje. Na tržištu postoje tzv. inertna prašiva. To su dijatomejska zemlja (Protect It) i mljeveni kaolin (Cutisan). Prskanjem ovih sredstava po cijeloj krošnji uz veći utrošak vode, kako bi sredstva došla i na plodove u sredini krošnje, postiže se oblaganje ploda finim slojem ovih inertnih prašiva. Sloj na plodu mehaničkim putem djeluje kao barijera i sprječava emitiranje spojeva koji privlače muhu iz ploda, ili takvu emisiju značajno umanjuje. Muha na taj način ne pronalazi plod i ne dolazi do štete. Ovo treba provesti jednom ili više puta ovisno o oborinama onda kada se i muha počne javljati u većem broju, dakle treba pratiti pojavu muhe feromonskim lovkama. U slučaju jačih oborina, od 20 mm i više sredstvo se ispire pa prskanje treba ponoviti.

Žižula i kapari u borbi protiv muhe

Prisutnost određenih biljnih vrsta u masliniku smanjuje napad muhe. Ovo se odnosi primjerice na žižulu i kapare. “Tajna” je u tome što na primjerice žižuli obitava muha Carpomya incompleta koju parazitira parazitoidska osica Opius concolor koja parazitira i maslinovu muhu. Ako u masliniku imamo žižulu, veća je vjerojatnost da će u masliniku biti prisutni i prirodni neprijatelji maslinove muhe, u ovom slučaju osica Opius concolor. Na kaparima je štetna muha Capparimya savastanoi koju opet osica Opius concolor parazitira, pa je i ta biljka poželjna u masliniku.

 

Strategija borbe protiv maslinove muhe

 

Vrijeme

 

 

Metoda

 

Količina

 

Svrha

srpanj – kolovoz – rujan

(ovisno o području)

Postavljanje lovki sa feromonima i atraktantima (praćenje) 1 – 2 lovke / maslinik Registracija pojave muhe
kolovoz – rujan (ovisno o području) Postavljanje lovki sa feromonima i atraktantima (masovno suzbijanje) 30 – 50 / ha,

100 – 150 /ha

(ovisno o tipu lovke)

Metoda masovnog suzbijanja
Sredina kolovoza – rujan, 2 – 3 puta (ovisno o vremenskim prilikama) Prskanje inetrnim prašivima 1 %, veća količina vode

(c. 500 l/ha;

c. 150 – 200 l/100 stabala)

Zaštita ploda od uboda muhe fizikalnom metodom
Jesen – proljeće Usađivanje biljnih vrsta u i oko maslinika –

Žižula i Kapari

prema uvjetima terena Osiguranje bioraznolikosti i staništa prirodnim neprijateljima maslinove muhe

 

Iz časopisa Maslinar, br.11.