Stručni suradnik Maslinara dr. sc. Marin Krapac piše o negativnom utjecaju vremenskih prilika na masline ovoga proljeća i ljeta, te savjetuje kako pomoći maslinama.
Vremenske prilike uvelike utječu na cjelokupnu poljoprivrednu proizvodnju, pa tako i na maslinarsku. Ovo proljeće bilo je prilično prevrtljivo, odnosno početkom proljeća nastupio je topli period, no dolazilo je do prodora hladnog zraka kada je temperatura zraka naglo pala. Količina oborina je u travnju bila viša od prosjeka, posebice na južno dalmatinskim otocima.
Nagli pad temperature, uz jake udare vjetra uzrokovao je na pojedinim lokacijama značajna oštećenja u masliniku, a nakon obilnijih oborina tlo je žitko i ukoliko korijen masline nije prorastao kroz stijenje ili krupnije kamenje na takvom tlu nakon jakih udara vjetra dolazi do izvaljivanja cijelih stabala.
Na terenima gdje je manji udio kamenja i stijena u tlu, mlade masline nije poželjno intenzivno navodnjavati kako bi se spriječio površinski rast korijena, već potencirao rast u dubinu gdje je žitkost tla u uvjetima višeg vlaženja niža te se tako povećava stabilnost masline i sprečava izvaljivanje stabala. U područjima gdje je izraženija prisutnost stijenja i kamena, opasnost od izvaljivanja je manja jer korijen koji raste između stijenja i krupnijeg kamena vrlo čvrsto veže biljku s tlom i povećava njenu stabilnost.
Nagle promjene temperature, koje su bile prisutne tijekom ovog proljeća, dovode do pucanja kore, a kroz ova makro- i mikrooštećenja u maslinu može ući bakterija Pseudomonas savastanoi koja je uzročnik bolesti raka masline. Uzročnik raka masline može ući u biljno tkivo i kroz oštećenja koja uzrokuje tuča, mehanička oštećenja uzrokovana vjetrom ili rane nakon provedene rezidbe.
Kako bi se spriječilo intenzivnije prodiranje patogena u biljno tkivo potrebno je nakon uvjeta koji uzrokuju mikro-i makrooštećenja provesti sanitarno tretiranje stabala maslina sredstvima na bazi bakra, a korisna je i folijarna primjena biostimulatora kojima se ojačava kondicija stabla masline. Ovi biostimulatori potiču biljni rast i smanjuju negativan utjecaj stresa, a temelje se na aminokiselinskim kompleksima, mikro- i makroelementima te spojevima ekstrahiranima iz drugih biljaka, algi ili gljiva.
Više u časopisu Maslinar dvobroj 58/59, lipanj/kolovoz 2019.