Povjesničar Maslinar Željko Krnčević otkriva nam da maslinarstvo u devetom stoljeću prije Krista u Izraelu postaje industrijom masovne proizvodnje, što dokazuju stotine tipičnih i jedinstvenih preša za ulje.
Kako je lijepo u ovim toplim, štaviše, pretoplim danima sjediti negdje u hladu ili čak pod klimom i pozabavit se stvarima u kojima uživaš. E, pa tako malo razmišljajući u hladu Doma svog, promislih kako imam privilegiju baviti se poviješću maslinarstva i uljarstva. I kad malo bolje promislim i pogledam u arhiv, od 2004. maslinarskim vremeplovom obilazimo maslinike i „makine“ i konobe i sve vezanu uz našu Maslinu. Punih 18 godina, pa i više s mirisima iskona masline. U društvu s dragim ljudima – maslinarima. Onda me uvijek iznova iznenadi kako u arhivima i literaturi pronađem novih zanimljivosti.
Maslinarski prapočeci
Tako ćemo ovaj put do jednog od maslinarskih prapočetaka, do iskona masline upisane u svete knjige – do Izraela. Pa ajmo mi opet u naš vremeplov maslinarski „zaroniti“ u daleku prošlost naše Masline. Veličanstvene i neuništive.
Maslina i ulje bili su glavne sastavnice, kako u kulturi staroga Izraela, tako i u gospodarstvu njegovih stanovnika kroz cijelu povijest. Itekako bogatu mijenama i događajima koji su se očitovali i na maslini. Tako nam je zajedno s uljem zapisano i u Starom zavjetu, ali i u Mišni i Talmudu.
Arheološki je dokazano da se maslina uzgajala i prerađivala još od neolitika, tamo negdje od šestog tisućljeća prije Krista. I to iz divljih maslina. Dokaz nam je bazen pronađen u sloju gline uz more kod planine Karmel. Bio je pun koštica maslina i organskog materijala sačuvanog u glini. Po svemu sudeći, ulje se proizvodilo drevnom, tradicionalnom metodom. Osim ovih botaničkih dokaza o maslinovim košticama, deseci jedinstvenih posebnih instalacija usječenih u površinu stijene dokazali su postojanje napredne preliminarne proizvodnje ulja.
Recimo opet kako je maslina bila itekako važna za čovjekovu egzistenciju. Plod masline i njegovo ulje bili su glavni sastojci prehrane. Opisi obrednih prinosa i žrtava u Bibliji govore nam o važnosti ulja, kao što je naznačeno u Talmudu i Mišni. Najzastupljeniji pojedinačni (dnevni!) obrok, pet različitih pečenih ili nepečenih jelovnika po Levitskom zakoniku sadržavalo je žito ili brašno pomiješano ili namazano uljem.
Ulomak iz novog broja časopisa Maslinar