BRANJE MASLINA
Nastavlja se berba plodova masline, posebno u maslinicima gdje su vlasnici stari, a sve teže je naći berače. Davno je prošlo vrijeme kada su se iz maslinika čule pjesme i priče, danas bruje motori mehaničkih i hidrauličnih tresača, posebno na ravnim terenima.
PRERADA MASLINA
Kako bismo dobili što kvalitetnije maslinovo ulje, pravilo je da se ubrani plodovi odmah, ili što prije, a najkasnije u roku od 48 sati prerade.
ČUVANJE ULJA
Mlado maslinovo ulje treba zaštititi od tri najveća neprijatelja kvalitete, a to su svjetlost, zrak i temperatura. Ulje je nakon izlučivanja iz ploda gusto, žućkasto-zelenkaste do zelene boje, što ovisi o mljevenju ili gnječenju ploda i naravno o sorti i stupnju zrelosti ploda. Okus mu je gorak i pikantan s voćnom aromom po zdravom plodu masline.
ZAŠTITA NAKON BERBE
Nakon berbe u kojoj često dolazi do oštećenja, te se na granama ili deblu stvaraju rane, treba masline poprskati bakrenim preparatima.
SAVJET EKOLOŠKIM UZGAJIVAČIMA
Vrijeme je da stajsko gnojivo (isključivo od stoke sitnog zuba i ne samljeveno) razbacamo oko maslina.
Savjet mjeseca
Savjet starih maslinara bio je: kada se oberu masline, odrežu grane u debelo, poprska bakrom zelenu masu i baci gnoj, više se u maslinik ne ulazi do proljeća. Na vama je da ih poslušate ili ne.
Novi broj časopisa Maslinar potražite na kioscima ili naručite na linku