Vodič kroz pripremu za berbu maslina

Priprema za berbu maslina zahtijeva pažljivo planiranje i niz aktivnosti koje će osigurati optimalan prinos i kvalitetu maslina. Evo detaljnog vodiča o tome kako se pripremiti za berbu maslina:

Odabir pravog vremena za berbu

Najvažniji korak u pripremi za berbu maslina je odabir pravog trenutka za branje. Masline se obično beru kada su zrele, što se može odrediti prema boji ploda. Zelene masline su obično za konzerviranje, dok se masline koje su promijenile boju u ljubičastu ili crnu koriste za ulje.
Ovisno o sorti maslina i namjeni ploda, berba se može provoditi od listopada do prosinca. Važno je pratiti vremenske uvjete i izbjegavati kišu jer mokre masline mogu brzo izgubiti kvalitetu.

Priprema opreme za berbu

Ako planirate ručno branje, provjerite da li imate dovoljno radne snage, rukavica i posuda za prikupljanje maslina. Ručno branje je tradicionalna metoda koja omogućava pažljivo rukovanje maslinama, čime se smanjuje oštećenje ploda.
Za veće nasade često se koriste mehanički tresači ili berači. Provjerite funkcionalnost strojeva i osigurajte da su svi dijelovi u dobrom stanju. Također, osigurajte gorivo i potrebne alate za brzo popravljanje eventualnih kvarova.
Pripremite mreže ili cerade koje se postavljaju ispod stabala kako bi se masline lakše prikupile nakon što padnu ili budu otresene.

Priprema maslinika

Prije berbe, uklonite travu, kamenje i ostale prepreke ispod stabala kako biste olakšali prikupljanje maslina. Ova aktivnost također pomaže u sprječavanju oštećenja mreža i opreme. Ako je potrebno, obavite laganu rezidbu donjih grana kako bi pristup stablu bio lakši, a berba učinkovitija.

Organizacija radne snage

Za ručnu berbu osigurajte dovoljan broj radnika, ovisno o veličini nasada. Svaki radnik treba biti upoznat s tehnikom berbe i pravilnim rukovanjem plodovima kako bi se izbjegla oštećenja. Organizirajte timove prema njihovim zadacima, npr. jedan tim za branje, drugi za prikupljanje i transport plodova.

Priprema za transport i preradu

Pripremite čiste, prozračne kutije ili vreće za transport maslina do mjesta prerade. Izbjegavajte plastične vreće koje mogu izazvati zagrijavanje i fermentaciju plodova. Nakon berbe, masline treba što prije preraditi kako bi se očuvala njihova kvaliteta. Dogovorite termin s uljarom ili pripremite vlastitu opremu za preradu.

Provjera i održavanje opreme za preradu

Prije početka berbe provjerite i očistite svu opremu koja će se koristiti za preradu maslina. To uključuje mlinove, prese, i cisterne. Osigurajte da su svi strojevi ispravni i spremni za rad.Pripremite plan za zbrinjavanje otpada koji nastaje tijekom prerade, poput ostataka koštica i pulpe.

Zabilježite potrebne informacije

Vodite evidenciju o količini ubranih maslina, sorti, kvaliteti plodova, i vremenskim uvjetima. Ove informacije mogu biti korisne za buduća planiranja berbe i poboljšanje prinosa.

Osiguranje i zaštita nasada

Ako imate velik nasad, razmislite o osiguranju usjeva kako biste se zaštitili od potencijalnih gubitaka zbog vremenskih nepogoda ili bolesti. U vrijeme berbe često je povećan rizik od krađe, stoga osigurajte nadzor nasada ili organizirajte straže.

Planiranje nakon berbe

Nakon berbe, masline zahtijevaju obnovu hranjivih tvari. Planirajte gnojidbu i druge potrebne agrotehničke mjere za pripremu stabala za sljedeću sezonu.

Nakon završetka berbe i prerade, analizirajte rezultate i identificirajte ono što se može poboljšati u sljedećoj sezoni.

Priprema za berbu maslina ključna je za postizanje visokog prinosa i vrhunske kvalitete maslinovog ulja ili plodova za konzerviranje. Svaki od ovih koraka doprinosi uspješnoj i efikasnoj berbi.

Maslinarski paket možete naručiti na sljedećem linku 

 

 

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide