Sve o čađavici – što je uzrokuje i kako spasiti masline

Dr.sc. Kristijan Franin pomno je proučio čađavicu i pojasnio tko ili što je uzrokuje te kako možemo spriječiti i liječiti ovu pojavu u masliniku

Pored brojnih „pravih“ nametnika koji nam u manjoj ili većoj mjeri zadaju glavobolje kod uzgoja maslina dodatno se može pojaviti i tamna ljepljiva masa koja vizualno narušava estetiku nasada, ali i uzrokuje ozbiljne probleme u proizvodnji ukoliko izostane pravovremena reakcija. Riječ je naravno o čađavici. Čađavicu uzrokuje saprofitska gljiva premda se u literaturi najčešće govori o kompleksu koji čini nekoliko rodova gljiva tamno obojanih micelija (Capnodium, Cladosporium, Fumago, Peyronellaea).

Napad kukaca

Razvoj ove skupine gljive je u pravilu uvijek vezan uz jači napad nekih vrsta kukaca poput maslininog mediča, maslinine buhe, medećeg cvrčka, ali i nekih drugih štitastih ušiju premda na njezin razvoj utječu i klimatski čimbenici. Zajedničko svim ovim vrstama jest da se hrane bodenjem i sisanjem biljnih sokova i pri tome u svoj organizam osim bjelančevina unose i veliku količinu šećera. Višak vode i šećera izlučuju u obliku guste, ljepljive slatkaste tekućine koju nazivamo „medna rosa“.

Medna rosa prekriva površinu biljnih organa i zbog svog sadržaja čini izvrstan supstrat za naseljavanje gljiva čađavica. Dakle što je više medne rose na biljci simptomi čađavice će biti izraženiji.

Maslinarski paket možete naručiti na sljedećem linku 

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide