Vodič kroz sadnju maslina | 2. dio

Njega sadnice

Mladom stablu je baš kao malom djetetu potrebna stalna njega, a to znači česti obilazak i pregled. Tlo ispod sadnice treba održavati čistim, korov uništavati mehanički, a ne kemijskim sredstvima. Sadnicu treba zalijevati redovito, bolje s manje vode, a češće nego s više vode, a rjeđe. Ako na stablo djeluje više vjetrova (jugo, levanat), valja staviti nove kolce u tom smjeru. Stabalce ne forsirati na rast tretiranom gnojidbom. Gnojivo se rasipa ovršno, u krugu koji čini krošnja i zatrpava u tlu kopanjem.

Odabir sadnice

Sadnice maslina u prometu se javljaju opremljene uskim žutim trakama, deklaracijama, na kojima su upisani osnovni podaci o sadnici, kao što su vrsta i sorta, starost sadnice, proizvođač itd. Pravilnik o rasadničkoj proizvodnji predvidio je da se u prometu nalazi zdrav i sortno čist materijal. O tome svjedoči dodatna dokumentacija koja prati sadni materijal koju izdaju institucije koje nadziru proizvodnju. Tako je Pravilnik predvidio i minimalnu veličinu, pa za maslinu kaže da treba biti visoka minimalno 100 cm, a debljina u zoni korijenova vrata najmanje 10 mm. Pri odabiru sadnica, bolje je odabrati dvogodišnju veću, zreliju, čvršću sadnicu koja je zadnju godinu ili bar zadnje mjesece vegetacije provela na otvorenom.

Ožiljene sadnice

Sadnice ožiljene na drugi način danas su prava rijetkost, ali u malom gospodarstvu i za popunu starih maslinika one su sasvim dobre. Najčešći oblik je višegodišnji izdanak, odvaljen od panja sa žilama ili bez njih. Gornji dio (krošnja) odreže se dijelom ili sasvim, ovisno o donjem dijelu: što je ovaj jači i bogatiji žilama, to se gornji dio manje reže. Sadi se u jamu dijelom ili čitavo. Ako želimo nisko stablo, ostavlja se nad tlom desetak centimetara drva, a ako želimo srednje visoko, onda ostavljamo 50-60 cm drva. Ovoj stabljici nije potreban kolac za privez debla.

Pogodne sorte

Odabir sorte usko je vezan s klimatskim i edafskim uvjetima: tlo, voda, položaj, vjetrovi itd. Rizično je podizati novi nasad sa stranim, neprovjerenim sortama. Pogrešno je na škrtom i bezvodnom tlu saditi sorte koje traže vodu: stolne sorte krupnog zrna i bujne krošnje, kao i sorte sitnog zrna (sitnica, pendolino i dr.).

Sadnice u kontejneru

Sadnice u kontejneru dolaze u promet stare oko dvije godine, a iznimno i mlađe, stare oko godinu dana. Sade se u jamu sa svim sadržajem kontejnera do razine tla ili nešto niže. Sadnicu mlađu od godinu dana ne treba rezati (kratiti), dok onu staru do dvije godine treba prikratiti na visinu koju određujemo budućoj krošnji. Za većinu tih sadnica to je istodobno i rez na oblikovanje krošnje jer one već imaju prostrane grane.

Vrste sadnica

Dva su osnovna oblika mladih stabalaca – sadnica. Sadnice ožiljene iz dijela grančice na stolu, u posudi (kontejneru) i one ožiljene na drugi način (iz sjemena, iz dijela grane, izdanak guka).

Zaštita sadnica

Treba provoditi redovitu zaštitu od bolesti i štetnika. Bolesti su iste kao na odraslim stablima (paunovo oko), a isti su i lijekovi, no doza može biti nešto manja. Od štetnika je najopasniji jasminov moljac i razne pipe koje grizu ili brste lišće. Valja koristiti kombinirana sredstva: u prahu, u tekućini i mehanička (ljepljive pojaseve). U drugoj, najkasnije trećoj godini, treba oblikovati krošnju rezom, ako to nije učinjeno u trenutku sadnje. Glavne grane treba razmaknuti i nagnuti na kut od 45 stupnjeva od tla nategom. Ne rezati stablo, osim u slučaju vodopija koje remete zadani oblik krošnje i usporavaju rast glavnih grana.

Novi broj časopisa Maslinar potražite na kioscima ili naručite na linku