Dr. sc. Tea Bilušić piše kako znanstvenici preporučuju svakodnevnu konzumaciju ekstra djevičanskog maslinovog ulja jer je prikladna za sluznicu želuca koja dobro podnosi ovu vrstu biljne masti
DVOJICA AUSTRALACA, L I J E Č N I K BA R RY MARSHALL I PATOLOG ROBIN WARREN 2005. GODINE DOBILI SU NOBELOVU NAGRADU ZA MEDICINU ZA OTKRIĆE BAKTERIJE HELICOBACTER PYLORI I njezinu ulogu u nastanku gastritisa i čira na želucu.
Zanimljiva je priča o eksperimentu koji je prethodio ovom važnom otkriću, a u kojem je glavni i jedini dobrovoljac bio dr. Barry Marshall, budući da je on na sebi samome odlučio testirati želučanu smjesu koja je uzeta iz pacijenta koji je patio od gastritisa i čira na želucu s namjerom da ispita da li će se potom kod njega razviti karakteristični simptomi infekcije.
Zarazna bakterija
Dva tjedna nakon toga, dr. Marshall je počeo imati identične simptome gastritisa koji prethode razvoju čira, te je bilo logično donijeti zaključak da se radi o zaraznoj bakteriji koja je uzročnik ovih problema. To je istraživanje rezultiralo potvrdom uloge bakterije Helicobacter pylori u nastanku kroničnog gastritisa, želučanog i duodenalnog ulkusa (čira) te njezine uloge u .
Bakterija je izolirana 1983. godine, a smatra se da je njezino prebivalište sluznica ljudskog želuca. Ova bakterija opstaje u kiselom mediju želuca zahvaljujući sposobnosti da tvori amonijak koji nagriza sluznicu želuca.
Rezultati brojnih istraživanja koja su potom uslijedila pokazali su da je gotovo 50 posto svjetske populacije zaraženo ovom bakterijom. Smatra se da infekcija rezultira razvojem različitih stupnjeva gastritisa kod 80-100 posto osoba, među kojima će oko 80 posto tijekom života biti bez znatnijih gastrointestinalnih tegoba.
Kod oko 10 posto zaraženih osoba razvit će se čir na želucu, dok će se kod samo 1 posto osoba razviti karcinom želuca. Izbjegavanjem agresivnih faktora poput pušenja, konzumacije alkohola i nepravilne prehrane može se smanjiti rizik od povećanog lučenja želučane kiseline koja pogoduje razmnožavanju bakterije H. pylori.
Svjetska zdravstvena organizacija 1994. godine ovu je bakteriju klasificirala kao karcinogen prve skupine (tvar za koju je epidemiološkim studijama dokazano da uzrokuje karcinom).
Ulomak iz teksta objavljenog u 43. broju časopisa Maslinar.
Za više informacija o maslinama i maslinarstvu, pretplatite se na časopis Maslinar.